×

Nawozy organiczne - czyli planowanie udanych zbiorów

Nawozy z kawy lub na przykład popularne nawozy z dżdżownic pełne są substancji odżywczych wzbogacających zbiory. Szkoda, że tak rzadko stosowane w masowych uprawach roślin przemysłowych.

 

Zdrowe, silne uprawy i duże plony

Nasi dziadowie uprawiając ogród czy pole mogli zaoferować ziemi uprawnej komfort w postaci odpoczynku od wydawania plonów. W dzisiejszych czasach jednak, aby mieć kawałek działki uprawnej trzeba za nią sporo zapłacić. Więcej szczęścia mają osoby, które otrzymały w spadku ziemię i mogą stosować stare, zdrowe zasady jej uprawy.

 

W niewielkim ogródku usypywało się grządki, by co jakiś czas zmienić ich położenie. Pod ręką dostępne były odchody zwierząt oraz pozostałości z pielęgnacji ogrodu, które regularnie przetwarzały się w kompostownikach na tyłach posesji. 

Dzisiaj budujemy rabaty na podwyższeniu, standardowo obudowane deskami. Rozwiązanie takie ma nie tylko praktyczne cechy, stanowi także pogodzenie przestrzeni użytkowej z turystyczną. Uprawy w skrzynkach są zabezpieczone przez kretami, szkodnikami, dzieci i psy także wiedzą, by trzymać się od nich z daleka. Do tak przygotowanych skrzynek regularnie sypiemy nawozy organiczne, w razie konieczności wymieniamy jałową glebę na następny rok.

 

Nawozy organiczne vs nawozy sztuczne

By zrozumieć ideę nawożenia gleby, musimy zagłębić się w jej skład. Gleba składa się z trzech faz; faza stała czyli wszelkiej maści składniki mineralne i związki organiczne w tym resztki organizmów żywych (roślin i zwierząt). Kolejna, druga faza to ciecz - woda z dużą zawartością soli mineralnych oraz faza gazowa czyli powietrze. Są to niezbędne składowe do uprawy roślin, zaburzone mają negatywny wpływ na ich wzrost. 

 

Czym charakteryzują się nawozy pełne organicznych treści? Dostarczają glebie wszystkich potrzebnych składników w tym masy biologicznej, ponieważ tworzone są tylko i wyłącznie z niej. Fermentacja i gnicie przyciągają owady oraz inne organizmy żywe napędzając tym samym machinę wzrostu. Nawozy sztuczne  z reguły dostarczają jedynie składników mineralnych i pierwiastków, ubogie są natomiast w materię organiczną.

 

Mając wiedzę jak wygląda skład gleby oraz co potrzebne jest do prawidłowego wzrostu roślin możesz świadomie wybrać sposób nawożenia swoich upraw.

 

Jak stworzyć w pełni organiczny i ekologiczny nawóz?

Stosowanie odpowiedniego nawożenia jest inwestycją długoterminową. W taki sposób nie tylko dbasz o glebę ale także zapewniasz uprawom wszystkie, niezbędne składniki do wzrostu. Naturalny nawóz możesz zrobić samemu, możesz także skorzystać z gotowych, organicznych nawozów KaVa. By stworzyć własny kompostownik potrzebujesz trochę przestrzeni w ogródku. Jest to proces czasochłonny, wymaga wcześniejszego przygotowania. 

Najprostszym rozwiązaniem jest usypanie pryzmy kompostowej. Możesz także pokusić się o uprawę kompostu w beczkach lub kompostownikach. Planując takie działania weź pod uwagę czas potrzebny do rozkładu materii - może to potrwać nawet kilka miesięcy. Pozytywnym aspektem tego przedsięwzięcia jest fakt, że do wytworzenia naturalnego nawozu zużyjesz pozostałości roślin z ogrodu, a także resztek z własnego stołu.

 

Minusy mieszkania w blokowisku

Ze względu na nieprzyjemny zapach wydobywający się z gnijących resztek uprawa kompostu na balkonie nie wchodzi w grę. Dlatego jeśli jesteś mieszkańcem osiedla, a cenisz swoje uprawy balkonowe na tyle, że chciałbyś skorzystać z naturalnych rozwiązań postaw na sprawdzone produkty KaVa. Wzbogacą one smak i zapach Twoich pomidorków. Nawozy zastosowane jeszcze wczesną wiosną bezpośrednio do skrzynek kwiatowych zapewnią wybujały rozrost kwitnących surfinii, pelargonii i innych kwiatów w skrzynkach. Kolejne nawożenie powtarza się z reguły co miesiąc stosując sypkie nawozy organiczne.

 

 

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.