×

Rodzaje nawozów dostępne na rynku

Pierwszym kryterium podziału nawozów może być rozgraniczenie ich na nawozy organiczne, które wytwarzane są z naturalnych i organicznych materiałów, mogą to być nawozy, do których stworzenia użyto kompostu, obornika lub różnych produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Nawozy te są wspaniałym źródłem składników odżywczych, a dzięki powolnemu i długotrwałemu działaniu nasza gleba będzie odżywiona i wyjątkowa żyzna przez długi czas. Główną zaletą nawozów organicznych jest fakt, że mają one zbawienny wpływ nie tylko na same rośliny, ale również na odbudowę gleby, jeśli ta tego wymaga. Drugą grupą nawozów są te nieorganiczne, które są tworzone przy pomocy składników chemicznych zawierające niezbędne składniki odżywcze. Wiele osób, którym zależy na szybkim wzroście, decyduje się na tego rodzaju produkty, jednak musimy pamiętać o tym, że efekt osiągany przy nawozach nieorganicznych jest zazwyczaj krótkotrwały.

Podział nawozów ze względu na rodzaj ich aplikacji i sposób stosowania

Każdy ogrodnik wie, jak ważne dla roślin jest stosowanie odpowiednio dobranych nawozów. Nawóz powinniśmy dobrać, biorąc pod uwagę, jaki rodzaj roślin chcemy nawozić oraz rodzaj gleby, na jakim zakładamy nasz ogród. Najczęściej gleba bez żadnych wspomagaczy w postaci nawozu organicznego lub syntetycznego, nie jest w stanie zaspokoić potrzeb roślin, to dlatego wymagają one suplementacji nawozami. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nawozów, każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju grodu, warto zapoznać się z informacjami na ich temat, aby wybrać produkt odpowiadający naszym potrzebom.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na zastosowanie nawozów nieorganicznych? W przypadku umierających roślin, które pilnie potrzebują składników odżywczych, zastosowanie środków syntetycznych będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż nawozy organiczne, które co prawda lepiej działają na glebę, ale potrzebują znacznie dłuższego okresu czasu, aby rośliny mogły odczuć ich działanie. Jeśli zechcemy uratować obumierającą roślinę za pomocą środków syntetycznych, to musimy pamiętać o tym, że nawóz nieorganiczny w przypadku tej rośliny powinien być stosowany regularnie.

Kolejnym rodzajem nawozu, jaki możemy zastosować w naszym ogrodzie, są nawozy w postaci płynnej, który wspaniale nadaje się do szybkiego dostarczenia roślinom potrzebnych im składników odżywczych. Płynny nawóz wnika bezpośrednio do korzeni, dzięki czemu rośliny natychmiast pobierają wszystkie potrzebne im składniki. Minusem tego rodzaju nawozów jest fakt, że podobnie jak w przypadku wszystkich nawozów syntetycznych trzeba stosować go z dużą częstotliwością. Jeśli pragniemy nawozić trawnik lub dużą powierzchnię, to stosowanie płynnych nawozów może okazać się wysoce nieopłacalne.

Kolejnym rodzajem nawozów są te, które uwalniane są powoli, przez określony czas, który zazwyczaj wynosi kilka miesięcy. W taki sposób działają nawozy organiczne i jest on naprawdę doskonałym rozwiązaniem dla roślin, które pozostają w doskonałym stanie dzięki stałemu dostępowi do składników odżywczych. Tego rodzaju nawozy organiczne mają dodatkową zaletę, jaką jest fakt, że pozytywnie wpływają również na glebę. Tego rodzaju nawozy trzeba zastosować ponownie, dopiero kiedy okres działania pierwszej dawki dobiegnie końca.

Kolejnym rodzajem nawozów są te zawierające pestycydy, które nie tylko wpływają na hodowaną przez nas roślinność, ale również są doskonałą ochroną przed szkodnikami, które mogą niszczyć rośliny znajdujące się w naszym ogrodzie. Ogromnym minusem jest fakt, że pestycydy są szkodliwe dla ludzi i powinny być przez nich unikane.  

Niezależnie od tego, jaki rodzaj nawozów wybierzemy, powinniśmy przeanalizować zarówno plusy, jak i minusy wytypowanego rozwiązania oraz pamiętać, że z wybranym rozwiązaniem będziemy związani przez dłuższy okres czasu niż tylko jednorazowe użycie. 


Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.