×

Dlaczego stosujemy nawozy organiczne?


Najlepszym okresem do nawożenia jest wiosna i wczesne lato, gdy roślin dopiero rozpoczynają budzić się z zimowego snu i domagają się pożywienia. Ogród powinno zasilać się mniej więcej do połowy lipca, ponieważ po tym okresie rośliny powoli przygotowują się do jesieni i zimy, a w związku z tym nie powinno się ich pobudzać do wzrostu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Zatem rozważmy, jaki nawóz będzie najlepszy dla naszych roślin. Działanie nawozów organicznych polega z jednej strony na oddziaływaniu na zawartość glebowej substancji organicznej, która poprawia właściwości gleb wpływające na wzrost i rozwój roślin, a z drugiej na dostarczaniu składników pokarmowych. Znajdujące się w nawozach organicznych mikroorganizmy polepszają jakość gleby, spulchniają ją i poprawiają strukturę oraz właściwości chłonne. Jednak, aby ich stosowanie przynosiło pożądany efekt należy przeprowadzić proces nawożenia we właściwy sposób. 
Dlaczego nie powinno się stosować nawozów sztucznych?
Nawozy sztuczne są bardzo wydajne i działają dużo szybciej niż nawozy organiczne, ponieważ zawierają bardzo mocno skoncentrowane składniki odżywcze. Istnieje bardzo duże ryzyko przenawożenia roślin, a nadmiar składników odżywczych jest bardzo szkodliwy dla gleby i organizmów w niej żyjących. Stosowanie nawozów sztucznych zwiększa plony oraz ułatwia uprawę, jednak wyjaławiają one dość szybko glebę, ponieważ nie zwiększają ilości próchnicy, a po wieloletnim używaniu nawozów sztucznych, ziemia staje się nieurodzajna. Ponadto spożywanie warzyw skażonych chemią może doprowadzić do zaburzenia pracy organizmu oraz poważnych chorób. Nawozy organiczne zdecydowanie wygrywają pojedynek! 

Kompost

W amatorskich uprawach na działkach zaleca się stosowanie nawozów organicznych, jeżeli zależy nam na uprawie warzyw smacznych, a przede wszystkim zdrowych. Podstawowym i najpopularniejszym nawozem organicznym jest kompost, uzyskiwany z resztek roślinnych z naszego ogrodu. Zapewnia właściwy obieg materii w przyrodzie oraz zawiera niezbędne i łatwo przyswajalne przez rośliny składniki. Stosowanie kompostu poprawia strukturę ziemi, która staje się pulchna i dobrze chłonie wodę. Ryzyko przenawożenia w przypadku kompostu nie istnieje ponieważ to nawóz organiczny, który nie ma szkodliwego wpływu na rośliny oraz żyjące w ogrodzie zwierzęta. 

Obornik

Obornik jest nawozem organicznym, który zawiera wszystkie niezbędne roślinom minerały oraz poprawia właściwości fizyczne gleby. Świeży obornik można stosować jesienią, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny go przyjmują. Obornik powinien być składowany w specjalnie przygotowanych miejscach z wybetonowanym dnem, aby pochodzące z niego substancje, podlegające różnym procesom chemicznym nie przenikały do gleby.

Torf

Torf to nawóz organiczny, który dostarcza próchnicy. Ma szczególną zdolność pochłaniania wody, co sprawia, że zatrzymuje ją w wierzchnich warstwach podłoża. Rozluźnia strukturę gleby zwięzłej i zwiększa zwięzłość piaszczystej. Torf zawiera mało minerałów, dlatego przed użyciem tego nawozu organicznego warto przekompostować go z dodatkiem obornika. 

Kawa

Co ciekawe, kawa to nie tylko napój do picia. Idealnie się sprawdza jako nawóz naturalny. Ilość fosforu, potasy oraz występującej w fusach miedzi oraz magnezu jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie roślin na te pierwiastki. Kawa jest nawozem długodziałającym, ponieważ część azotu uwalnia się dopiero po rozłożeniu przez organizmy glebowe. 

Zasady nawożenia

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, potrzebny do prawidłowego rozwoju roślin i obfitego kwitnienia. Stosowanie nawozów wydaje się być dla nowicjuszy prostym zadaniem, jednak jest parę istotnych uwag, z którymi warto się zapoznać.
Nawóz powinien być dobrany do danego gatunku rośliny. Istotne są proporcje poszczególnych składników mineralnych w nawozie.
Łatwo o przenawożenie, czego efektem jest nieprawidłowy rozwój roślin. Przenawożenie zmniejsza plony i ogranicza kwitnienie.
Należy nawozić w odpowiednim terminie. Nawozy często stosowane są zbyt późno lub zbyt wcześnie.
Nawozy zawsze trzeba rozsypywać równomiernie, aby nie gromadziły się w jednym miejscu w nadmiarze, a w innym nie było ich w ogóle.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.