×

Trawnik to wizytówka ogrodu

Zanim przejdziemy do wyboru nawozu organicznego czy mineralnego do naszego trawnika, warto wspomnieć o pewnej istotnej kwestii. Faktem jest, że nie zwracamy na co dzień uwagę na trawnik, jednakże jest on niezwykle istotnym elementem ogrodu. Nie wierzycie? No dobrze więc pozwólcie, że zadamy wam pewne pytanie. Czy podobałby się wam ogród, gdyby znajdował się on w całości na praktycznie łysej ziemi, pożółkłej trawie lub co gorsza na takiej, która już od dawna nie była koszona? Jesteśmy pewni, że odpowiedzieliście: nie. Dlatego też, zdajemy sobie z tej kwestii sprawę i uświadamiamy was w tym, że trawnik jest wizytówką nie tylko ogrodu, ale również całej waszej posesji. Warto jest mieć to na uwadze, jeżeli już zdecydujecie się na to, żeby zadbać o wasz ogród i stworzyć z niego miejsce w którym będziecie chcieli przesiadywać godzinami podczas wiosny czy lata. 

Trawnik również wymaga nawożenia

Wiele osób, które dbają o trawnik, przykładają sprawę tylko do jednej rzeczy, jaką jest regularne koszenie. Ludzie wychodzą bowiem często z założenia, że w przypadku trawnika istotne jest dobranie odpowiedniej mieszanki traw, a potem wystarczy już ją odpowiednio zasiać, regularnie podlewać i kosić i to wystarczy, żeby nasz trawnik wyglądał naprawdę pięknie. Niestety nic bardziej mylnego. Trawa również wymaga odpowiedniego nawozu naturalnego. Zwłaszcza, jeżeli zdecydowaliśmy się na zasianie płytko korzeniącej się trawy. Jak powie wam każdy szanujący się ogrodnik, trawa tego typu, wymaga regularnego nawożenia, jeżeli chcemy żeby wyglądała ona pięknie.

Kiedy zaczynamy i kończymy nawożenie trawnika?

Jak podają ogrodnicy, nawożenie trawnika przy wykorzystaniu nawozu organicznego przeprowadza się zasadniczo trzy razy w ciągu roku. Pierwsze nawożenie najlepiej jest wykonać na starcie sezonu czyli wczesną wiosną. Jest to okres na przełomie marca oraz kwietnia. Drugie nawożenie powinniśmy przeprowadzić w pełni sezonu czyli w czerwcu. Ostatnie nawożenie najlepiej jest wykonać w połowie sierpnia. Jeżeli to zrobimy mamy pewność, że nasz trawnik będzie wyglądał pięknie i zdrowo. Nawożenie trawnika w późniejszym terminie powoduje jedynie niepotrzebny jej wzrost w okresie w którym raczej nam na tym nie zależy.

Na jaki nawóz się zdecydować?

Jeżeli już zdecydujecie się na to, żeby dbać o wasz trawnik to musicie wiedzieć, że istnieje sporo nawozów spośród których możecie wybierać. Istnieją z jednej strony bardzo popularne nawozy mineralne. Z drugiej strony jednak, macie również do wyboru nawozy ekologiczne. Biorąc pod uwagę tak dużą mnogość wyboru, ciężko jest zdecydować się na jeden typ nawozu, który będzie skuteczny. Naszym zdaniem jednak, zdecydowanie najlepszym wyborem jest w tym przypadku nawóz organiczny. Nawóz naturalny ma bowiem to do siebie, że dostarcza do gruntu wszystkich niezbędnych składników mikro i makro. Dzięki temu jest to naprawdę uniwersalny typ nawozu, który ma pozytywny wpływ zarówno na samą trawę jak i również na rośliny i kwiaty, na które zdecydowaliśmy się w naszym własnym ogrodzie. Nawozy mineralne są również dobrym pomysłem. Ich największym atutem jest to, że możemy dobrać je pod względem tego jakich minerałów i witamin brakuje naszemu trawnikowi oraz roślinom. Tak więc to na jaki nawóz się zdecydujemy, powinno być przede wszystkim podyktowane naszymi indywidualnymi potrzebami. Nasz trawnik będzie o wiele ładniejszy, kiedy odpowiednio będziemy go nawozić i pielęgnować.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.