×

Zastanawiasz się, jak zadbać o drzewa owocowe, by w sezonie obdarzyły Cię obfitym plonem? Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, na które musisz zwrócić uwagę, jest nawożenie. Dzięki niemu plony są obfite, smaczne i ładnie wybarwione. Co warto wiedzieć o nawożeniu drzew owocowych? Podpowiadamy, czym, jak i kiedy wzmacniać rośliny!

Nawożenie drzew owocowych – dlaczego warto?

Kluczem do sukcesu w zakresie uprawy drzew owocowych jest zapewnienie roślinom odpowiednich warunków. Do wzrostu i wydawania obfitych plonów niezbędne są im mikro- i makroelementy, ponieważ zawiązanie owoców wymaga od roślin wiele wysiłku. Warto zaznaczyć, że w opinii wielu doświadczonych specjalistów nawożenie drzew owocowych to zabieg konieczny, bez którego uzyskanie dobrej jakości plonów jest niemal niemożliwe. 

Czym nawozić drzewa owocowe? 

Podstawą skuteczności nawożenia drzew owocowych jest wybór odpowiednich preparatów, bogatych w potrzebne roślinom składniki odżywcze. Wśród najważniejszych komponentów, jakie powinny znaleźć się w dobrym nawozie, warto wymienić:

– azot, 

– potas, 

– fosfor,

– magnez, 

– bor, 

– wapń.

W przypadku drzew owocowych poleca się stosowanie nawozów organicznych, które są w pełni bezpieczne, biodegradowalne i ekologiczne. Co prawda ich działanie nie jest tak szybkie, jak w przypadku nawozów sztucznych, ale trwa dłużej i dostarcza lepszych efektów. 

Kiedy nawozić drzewa owocowe?

W przypadku większości gatunków nawożenie drzew owocowych powinno odbywać się dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Warto o tym pamiętać, ponieważ stosowanie odżywczych preparatów tylko raz w roku jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Wiosenne nawożenie najlepiej wykonać przed ruszeniem wegetacji, natomiast jesienne – po jej zakończeniu, przed nadejściem mrozów. 

Nawożenie przed posadzeniem 

Ciekawym rozwiązaniem może być użyźnienie gleby jeszcze przed posadzeniem roślin. Przeoranie ziemi wraz z nawozem pozwala dotrzeć składnikom odżywczym w głębsze warstwy gleby. Taki zabieg może zwolnić Cię z późniejszego nawożenia drzew owocowych nawet przez okres pierwszych dwóch lat po posadzeniu. Dotyczy to szczególnie zapotrzebowania roślin na potas i fosfor. 

Wiosenne nawożenie drzew owocowych

W jaki sposób nawozić drzewa owocowe wiosną? Jak już wspomnieliśmy, najlepiej jest zrobić to przed ruszeniem wegetacji. Do zasilenia roślin w tym okresie doskonale sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe. Jak ich używać? Preparat rozsypuje się w promieniu zasięgu gałęzi drzewka. Obszar ten zazwyczaj ma kształt koła lub pierścienia, którego średnica powinna wynosić około 1,5 średnicy korony. To właśnie na nim znajdują się końcówki korzeni rośliny, co sprawia, że drzewo efektywnie pobiera składniki odżywcze z nawozu. 

Nawożenie drzew owocowych jesienią

Dlaczego nawożenie drzew owocowych jesienią jest niemal równie ważne, jak wiosenne wsparcie roślin? To okres, w którym warto przygotować drzewa na zimowy spoczynek. Co więcej, jesienne nawożenie zapewnia roślinom odżywienie wczesną wiosną, kiedy to korzenie nie mogą jeszcze efektywnie pobierać potrzebnych składników z ziemi. Warto jednak zaznaczyć, że są przypadki, w których odradza się tego typu zabiegi. 

Przeciwskazaniem do nawożenia drzew jesienią jest np. strome stanowisko lub piaszczysta ziemia. W takich warunkach istnieje duże ryzyko, że składniki odżywcze zostaną wypłukane przez opady lub roztopy. Pamiętaj również, że w przypadku nawożenia drzew owocowych jesienią kluczową rolę odgrywa odpowiednie dobranie terminu. Preparaty odżywcze powinny być stosowane po zakończeniu wegetacji, ale przed przymrozkami. Umiarkowana temperatura jest konieczna, by gleba mogła przyjąć nawóz i zapewnić drzewom dostęp do potrzebnych składników. 

Których drzew nie nawozić? 

Wbrew pozorom nawożenie drzew owocowych nie jest wskazane w przypadku wszystkich roślin. Które z nich należy ominąć? Te w pierwszym roku od posadzenia. Wsparcia w postaci dodatkowych składników odżywczych potrzebują dopiero rośliny w wieku 2-3 lat.

Nawożenie drzew owocowych a pH gleby 

Preparaty do nawożenia drzew owocowych powinny być dobrane tak, by umożliwiały utrzymanie pH gleby na odpowiednim poziomie. Jest to czynnik, który ma kluczowe znaczenie dla dobrej kondycji roślin. Poszczególne gatunki charakteryzują się zapotrzebowaniem na nieco inne pH, np:

– pH na poziomie od 6,3 do 6,7 jest najlepsze dla gruszy, jabłoni oraz porzeczki,

– pH od 6,6 do 7,0 zapewnia najlepsze warunki czereśni, wiśni, śliwie i winorośli, 

– krzewy agrestu i malin potrzebują pH od 5,5 do 6,2,

– pH o najniższej wartości zaleca się borówce amerykańskiej – od 4,0 do 4,4.

Co poza tradycyjnym nawożeniem?

Jednym z elementów nawożenia drzew owocowych jest również oprysk mocznikowy. Stosuje się do niego rozwór o składzie 95% wody i 5% mocznika. W okresie końca października – początku listopada opryskuje się nim liście. Pozwala to dostarczyć drzewu dużej ilości azotu i sprawia, że liście szybciej się rozkładają, co znacznie użyźnia glebę. Oprysk mocznikowy najlepiej sprawdza się w przypadku jabłoni i gruszy.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.