×

Wyjeżdżasz na urlop i nie masz w pobliżu zaprzyjaźnionej osoby, która będzie doglądać Twoich kwiatów balkonowych? To nie problem! Istnieją sposoby, które pozwolą Ci odpowiednio zabezpieczyć rośliny, by dały sobie radę podczas Twojej nieobecności. Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by zapewnić im najlepsze warunki!

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop?

Kluczowym elementem codziennej pielęgnacji kwiatów balkonowych jest ich regularne podlewanie. Latem, kiedy temperatury są szczególnie wysokie, jest ono wyjątkowo ważne. Pamiętaj jednak, że woda to nie wszystko! Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop, zadbaj również o jakość podłoża! Jakie zabiegi warto wykonać przed urlopem i które rozwiązania pozwolą zapewnić roślinom niezbędną wodę? 

Zabezpieczenie kwiatów przed wyjazdem – składniki odżywcze

Jak już wspomnieliśmy, poza wodą kwiaty potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. W uprawie roślin balkonowych zazwyczaj zaleca się regularne wykorzystywanie różnego rodzaju nawozów. Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Nawieź je, zanim udasz się w podróż. Ciekawym rozwiązaniem, które możesz wykorzystać, jest zastosowanie nawozów organicznych o długotrwałym działaniu – np. preparatów KAVA. Tego typu wieloskładnikowe kompozycje działają wolniej niż nawozy sztuczne, dzięki czemu dłużej dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych. 

Zabezpieczenie kwiatów a spulchnianie podłoża 

Jedną z czynności, które warto wykonać, by zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop, jest spulchnianie gleby. Ten szybki zabieg sprawi, że woda dotrze do głębszych warstw ziemi, a samo podłoże będzie bardziej przyjazne dla roślin. Jak wykonać spulchnianie? Z powodzeniem zrobisz to przy pomocy łopatki. Wystarczy, że wzruszysz nią wierzchnie warstwy gleby. 

Zabezpieczenie kwiatów przed wyjazdem a chwasty

Ważnym aspektem zabezpieczenia kwiatów balkonowych przed wyjazdem jest usunięcie ewentualnych chwastów. Dzięki temu niepożądane rośliny nie będą ograniczać kwiatom dostępu do składników odżywczych. Chwasty możesz usunąć mechanicznie lub za pomocą specjalnego preparatu. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Wybierz im odpowiednie miejsce!

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem, by palące słońce nie zniszczyło roślin? Jeśli masz taką możliwość, rozważ ich przestawienie. Podczas nieobecności warto ustawić kwiaty w zacienionym lub przynajmniej częściowo zadaszonym miejscu. Dzięki temu gleba będzie wysychać wolniej, a Ty znacznie zmniejszysz ryzyko uschnięcia zieleni. 

Zadbaj o kondycję kwiatów przed wyjazdem!

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem, by podczas Twojej nieobecności rośliny nie uschły? Przede wszystkim zadbaj o ich kondycję już na jakiś czas przed podróżą. Podczas codziennego podlewania pamiętaj o następujących kwestiach: 

– Podlewanie powinno odbywać się regularnie, o właściwych porach. Unikaj nawadniania gleby w godzinach południowych i popołudniowych. Zamiast tego, dostarczaj kwiatom wody rano i wieczorem. Dzięki temu woda nie wyparuje z rozgrzanej gleby i dobrze nawodni korzenie.

– Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop, to pamiętaj, by nie podlewać ich na zapas! Taki zabieg nierzadko kończy się zalaniem korzeni i uruchomieniem procesów gnilnych. 

– Podczas codziennego podlewania przy wysokich temperaturach pamiętaj, by unikać zraszania tych części roślin, które znajdują się ponad powierzchnią gleby. Wpływa to bardzo niekorzystnie na kondycję kwiatów, ponieważ woda na liściach dodatkowo przyciąga promienie słoneczne. 

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem – podlewanie 

Jednym z największych wyzwań w zabezpieczeniu kwiatów balkonowych przed wyjazdem na urlop, jest kwestia ich nawadniania. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów, które dostarczą roślinom wody podczas Twojej nieobecności. Które z nich warto wykorzystać? 

1. Prosty system nawadniania z plastikowej butelki

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem? Najprostszy system nawadniania wykonasz z pustej butelki po wodzie mineralnej. Jak to zrobić? Napełnij butelkę wodą (nie do pełna) i zamknij ją, jednocześnie nie dokręcając zakrętki do samego końca. Włóż butelkęw ziemię do góry dnem – woda powinna delikatnie wyciekać. Takie rozwiązanie umożliwia stopniowe dostarczanie wody do gleby.

2. Aquaglobes, czyli kule nawadniające

Innym rozwiązaniem, które pozwoli Ci odpowiednio zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop, są kule nawadniające. To niewielkie akcesoria, które składają się z kulistego naczynia i rurki. Po wetknięciu w ziemię kula stopniowo dostarcza glebie wodę. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że przy wysokich temperaturach woda w kuli może szybko się skończyć, dlatego warto dobrze rozplanować nawodnienie przed podróżą. 

3. Donice i skrzynki samonawadniające

Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem, jeśli planujesz nieco dłuższą podróż? Doskonałym rozwiązaniem może być wykorzystanie skrzynek lub donic samonawadniających. Po jednorazowym napełnieniu tego typu akcesoria zapewniają roślinom nawadnianie nawet przez 14 dni! Co ważne, większość donic i skrzynek wyposażona jest w system zabezpieczający, który chroni kwiaty przed nadmiarem wilgoci.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.