×

Hortensja od stuleci zajmuje szczególne miejsce w kategorii roślin ogrodowych. Niezwykle efektowna, wprowadza do otoczenia romantyczny nastrój. Jak pielęgnować hortensje, żeby były zdrowe i pięknie się prezentowały?

Królowa przydomowego ogrodu

Niewiele roślin tak bardzo wymyka się definicjom, jak hortensja. Występuje w wielu barwach, ale też różnych formach, kształtach. Często to po prostu pięknie kwitnący krzew, pnącze lub też niewielkie drzewko. Kwitnie zwykle od wiosny do jesieni. Jak pielęgnować hortensje, żeby cieszyć się ich urodą? Wiele zależy od odmiany rośliny. Lista gatunków rośnie z każdym rokiem, dlatego miłośnicy tych kwiatów zwykle mają wielki problem w wybraniu kolejnej odmiany. Hortensja jest jednak dość kapryśna, nie wszędzie będzie się pięknie prezentować. Posadzona w niewłaściwym miejscu nie urośnie lub nie wyda kwiatów. Źle pielęgnowana przemarznie lub po prostu zmarnieje.

Roślina dla wytrwałych

Mimo że od kilku lat polski klimat ulega zmianie na nieco cieplejszy, bywają takie odmiany hortensji, które mają trudności z wegetacją. Za bardzo kapryśną uchodzi pochodząca z Japonii hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Ma okazałe kwiatostany i występuje w wielu kolorach. Źle toleruje mrozy, dlatego warto ją wybierać w łagodniejsze, zachodniej części kraju. Jak pielęgnować hortensje w przydomowym ogrodzie? Warto zainteresować się glebą. Delikatna roślina jest wrażliwa na jej skład mineralny. Wpływa on także na kolor kwiatów - czasem ta sama odmiana w jednym ogrodzie ma kolor różowy, w innym niebieski. Niektórzy hodowcy kupują specjalny nawóz, aby uzyskać konkretny kolor kwiatów.

Stanowisko, wilgotność i gleba

Jak pielęgnować hortensje, by pięknie kwitły niezależnie od gleby? Wystarczy dbać o to, aby odpowiadała ich specyficznym wymaganiom. Rośliny potrzebują odpowiednio żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe gleby. Najlepiej lekko kwaśnej, (pH 5–5,5) wilgotnej, ale też dobrze przepuszczalnej ziemi. Warto je sadzić na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych, choć powinny być chronione przed letnimi upałami. Hortensja lubi systematyczne podlewanie. Przy zbyt małej wilgotności szybko traci turgor - jej liście i kwiaty więdną. W niektórych przypadkach jego utrata może być nieodwracalna. Nadmiar wody także nie jest tolerowany. Specjaliści polecają stosowanie systemu nawadniania z programatorem.

Jak pielęgnować hortensje odpowiednim nawozem?

Delikatne hortensje warto wesprzeć naturalnym nawozem organicznym. Sklep Nawozy Kava oferuje preparat, który idealnie odpowiada potrzebom tych pięknych roślin. Ma bogaty skład chemiczny, zawiera makroelementy oraz mikroelementy, a także naturalny stymulator, jakim jest kofeina. Wolno się rozkłada i nie powoduje zasolenia gleby. Hortensje mają dzięki temu dostęp do azotu, fosforu i potasu. Produkt zawiera także wapń, magnez, bor i rzadkie w nawozach naturalnych żelazo. Nawóz powinno się nie tylko rozłożyć, ale także przekopać z glebą. Czyste łuski kawy działają wolniej niż przy nawozach sztucznych, ale przynoszą lepszy efekt. Nawóz jest całkowicie biodegradowalny, ma przyjemny zapach. Jego stosowanie poprawia strukturę gleby i zwiększa retencję wody.

Zabezpieczenie na zimę

Zastanawiając się jak pielęgnować hortensję, warto pamiętać, że wyjątkowo trudnym czasem może być dla niej zima. Naziemna część rośliny powinna być szczelnie okryta grubą warstwą agrowłókniny lub ciepłą osłoną z filcu. Przed przemarznięciem chroni także kopczykowanie u podstawy ziemią lub korą. Zabieg wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zabezpieczania róż. Niektórzy dodatkowo stosują suche liście, które sypie się pod włókninę. Przy silniejszym mrozie roślinę można przygiąć do ziemi i obsypać warstwą ziemią. Kiedy powinno się wykonać takie prace? Najlepiej już pod koniec września lub na początku października. To czas, gdy zaczynają się pierwsze przymrozki. Wiosną nie warto zbyt szybko odkrywać zabezpieczonych hortensji. Warto poczekać do czasu, aż chłodne noce przeminą.

Łatwiejsza pielęgnacja hortensji krzewiastej

Poza hortensją ogrodową sporą popularnością cieszy się także hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens). Ma wyjątkowo okazałe kwiaty, jest też bardziej odporna na mróz. Średniej wielkości krzew potrafi osiągać wysokość 2 metrów. Jest rozłożysty, ale ma luźny pokrój. Tak okazałą roślinę warto podpierać w okresie kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia, żeby uniknąć złamania pod ciężarem kwiatów. Hortensja krzewiasta występuje w licznych, bardzo efektownych odmianach. Ma podobne preferencje, dotyczące podłoża, jak odmiana ogrodowa. Piękne, półkoliste kwiatostany nie będą jednak kwitły na ciężkiej, gliniastej glebie. Krzew warto wspierać odpowiednim sypkim nawozem organicznym, identycznym jak w przypadku innych odmian.

Hortensje różnią się sposobem zawiązywania pąków kwiatowych. Z tego powodu należy poświęcić nieco uwagi na opanowanie właściwej techniki cięcia. Taki zabieg również ma wpływ na intensywność kwitnienia.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.