×

Własna posesja to doskonałe miejsce do wypoczynku. Wiele osób ma potrzebę odgrodzenia się od innych działek ścianą zieleni. Do jej stworzenia doskonale nadają się smukłe, szybko rosnące iglaki. Jak sadzić tuje, aby w miarę szybko uzyskać upragnioną, naturalną osłonę przed sąsiadami?

Całoroczna zieleń dookoła domu

Ogrodzenie działki budowlanej stanowi jedną z podstawowych inwestycji. Chodzi głównie o zabezpieczenie terenu, na którym niejednokrotnie znajdują się materiały budowlane lub wykończeniowe. Nieco inne pobudki kierują tymi, którzy gotowy płot zabezpieczają jeszcze bardziej, tworząc żywopłot. Najczęściej wybiera się krzewy lub niskopienne odmiany drzew. Popularne są także wysokie tuje, zwane żywotnikami. Kupuje się je często, ale praktyka pokazuje, że w warunkach przydomowych rzadko osiąga się ich optymalny rozrost. Jak sadzić tuje, aby na tym etapie nie popełnić błędów? Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować po kupieniu odpowiednich drzewek.

Przed wizytą w sklepie

Planując zieleń dookoła domu, warto wyznaczyć jej konkretne miejsce. Ciąg drzewek, które mają stanowić żywopłot, wymaga starannych obliczeń. Wiele zależy od tego, jakiego typu zielona ściana nam się marzy, bardziej zwarta czy z ewentualnymi prześwitami. Jak sadzić tuje, które powinny utworzyć gęsty żywopłot? Z pewnością znacznie gęściej niż w przypadku luźniejszej wersji. Linię, wzdłuż której będziemy układać sadzonki, najlepiej zaznaczyć. Częstym błędem, popełnianym na tym etapie jest brak oszacowania, jak duże urosną żywotniki. Dobrze jest kupować niewielkie sadzonki. Takie rośliny znacznie prościej ukształtować, aby od samego początku tworzyły zwartą warstwę zieleni.

Jak sadzić tuje, kupione w popularnych marketach?

Powszechna dostępność roślin ozdobnych sprawia, że bez problemu można wybrać odpowiednie okazy do swojego ogrodu. Popularne markety przeżywają największe oblężenie zwłaszcza pod koniec wakacji, gdy kupuje się tuje do wysadzania jesiennego. Rośliny zwykle otrzymuje się w pojemnikach, które są tymczasowym rozwiązaniem. Zakupione powinny jak najszybciej trafić do ziemi. Jedną z popularniejszych odmian jest tuja szmaragd. Sadzi się ją dokładnie tak samo, jak inne gatunki, ale ma nieco wyższe potrzeby siedliskowe. Przed posadzeniem powinniśmy potrzymać roślinę w pojemniku z wodą. Dzięki temu bryła korzeniowa odpowiednio namoknie. Dołek, w którym ją umieścimy powinien być dwa razy głębszy, niż wysokość wspomnianej bryły.

Mało wymagający żywopłot

Iglaki lubią lekko kwaśną glebę. Warto używać odkwaszonego torfu lub podłoża do iglaków. Można także wykorzystać przekompostowaną ziemię ogrodową. Jeśli chcemy uzyskać idealne podłoże, warto sięgać po nawozy organiczne. Są dostępne w sklepie Nawozy Kava. Jak sadzić tuje, aby nie uszkodzić ich korzeni? Należy uważać, aby nie były zagięte lub zawinięte do góry. W przeciwnym razie drzewko może się nie przyjąć. Sadzonka z uszkodzonymi korzeniami kiepsko rokuje. Jeśli jednak korzenie zbyt mocno przywarły do podłoża doniczki, trzeba się ich pozbyć. Tuje nie powinny rosnąć na trawniku, bo trawa szybko zacznie konkurować z krzewem o wodę i składniki pokarmowe, zawarte w glebie. Trawa powinna być usunięta w promieniu 50 cm.

Drzewka w odpowiedniej odległości

Mimo dużej dostępności roślin w wielu punktach, najlepiej kupować je od takich osób, które gwarantują doskonałą jakość drzewek. Taka praktyka powoduje, że otrzymuje się drzewka zadbane, które po przesadzeniu nie będą się gorzej prezentowały. Jak sadzić tuje, żeby nie były zbyt płytko lub zanadto głęboko osadzone? Dobrą skalę porównawczą daje nam doniczka, w której była umieszczona roślina. Nie ma potrzeby ustawiania tui identycznie, jak gdy rosła w doniczce lub szkółce. Podczas sadzenia niezwykle ważna jest odległość pomiędzy drzewkami. Rośliny potrzebują przestrzeni do swobodnego wzrostu, nie warto ich więc ograniczać. Dobrym pomysłem jest sadzenie co pół metra od siebie. Taką sama odległość należy zachować od ogrodzenia.

Tuje w doniczkach i w ogrodzie

Drzewka, które sadzimy, przez jakiś czas, będą nastawione na ukorzenianie się. Z tego powodu nie należy oczekiwać zbyt szybkiego rozrostu zielonych części. Małe okazy lub też tuje, które sami rozmnażamy, mogą przez jakiś czas przebywać w doniczkach. Dopiero większa ich wersja z mocniejszymi korzeniami może zostać przeniesiona do ziemi w ogrodzie. Przy pojawieniu się pierwszych pędów, roślinę już można powoli kształtować. Kiedy najlepiej sadzić tuje? Jesienne drzewka z pewnością się przyjmą, jeśli będą miały rozwinięty system korzeniowy. Ogrodnicy zwykle radzą, aby mniej doświadczony miłośnik żywopłotów zabierał się za ich sadzenie wiosną. Drzewka będą miały więcej czasu na przystosowanie się do nowych warunków.

Drzewka po ukorzenieniu się dość szybko rosną. Chcąc stworzyć atrakcyjną kompozycję, przestrzeń pod nimi można wypełnić płożącymi się gatunkami krzewów, które lubią lekko kwaśne podłoże.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.