×

Każdy, kto marzy o własnym ogródku, oczami wyobraźni widzi już dorodne owoce swojej pracy, które oznaczają koniec z kupowaniem produktów w sklepach i na bazarkach. Można je osiągnąć przestrzegając kilku zasad, połączonych z zaangażowaniem i systematycznością. Jeśli i Ty chcesz korzystać z dóbr ziemi, zajadać się soczystymi warzywami i owocami, wyhodowanymi w sposób naturalny i ekologiczny, z pewnością potrzebujesz wsparcia. Zobacz jak uprawiać pomidory, by były zdrowe, wyrosły mięsiste i pachnące słońcem!

Nie tylko czerwone

Pomidory są jednym z najpopularniejszych warzyw na świecie, za czym przemawia prosty sposób uprawy, smak owoców oraz ich wartości odżywcze. Ponieważ do wzrostu potrzebują one ciepła, w Polsce bardzo często można znaleźć je w szklarniach, które przyspieszają cały cykl wegetacyjny. To w takich warunkach powstają rozsady, które możesz potem zasadzić w ogrodzie. Na to, jak uprawiać pomidory wpływa wiele czynników, dlatego tak ważne jest, aby Twoje sadzonki pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Przed zakupem zwróć uwagę na zieloną barwę ich liści, niezgrubiałe pędy oraz ogólny stan rośliny, która powinna być jędrna. Owoce, które urosną na krzakach dorastających do 1,5 m wysokości, mogą przybrać barwę czerwoną, zieloną, żółtą, pomarańczową lub czarną. 

Jabłka miłości i złote jabłka

Nim dowiesz się jak uprawiać pomidory, musisz wiedzieć, że ich pojawienie się w Europie zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi. To on przywiózł je z Ameryki, tak jak i wiele innych roślin jadalnych. Pochodzenie wpływa na sposób uprawy, tam bowiem pomidory są wieloletnie, a u nas jednoroczne. Owoce, nazwane złotymi jabłkami, są cennym źródłem sodu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia, cynku, fosforu i jodu. Zawierają w sobie także witaminy z grupy K, B, C oraz kwasy: szczawiowy, jabłkowy i cytrynowy. Dzięki temu zaleca się je chorym na cukrzyce, nerki i serce, ale właściwie każdy powinien je jeść.

Regularne spożywanie pomidorów nie tylko spowalnia procesy starzenia się, ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów trzustki i szyjki macicy. Do tego owoce regulują procesy trawienne, ujędrniają skórę, koją nerwy i poprawiają samopoczucie. Tak wiele właściwości sprawia, że każdy chce wiedzieć jak uprawiać pomidory, by mieć je zawsze pod ręką. Tym bardziej, że sposobów na ich wykorzystanie, podanie i zjedzenie jest sporo.

Jak uprawiać pomidory?

Do wyhodowania pomidorów będziesz potrzebować gruntu, szklarni i foliowych tuneli, które ulokowane będą w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Owoce potrzebują optymalnej temperatury, która waha się od 18 do 25°C. Nawet najmniejsze przymrozki mogą zabić całą uprawę, a upały blokują wytwarzanie barwnika. A jaka gleba potrzebna jest, by uprawiać pomidory? Bogata w próchnicę, składniki pokarmowe, łatwo nagrzewająca się i koniecznie wspomagana naturalnym nawozem, np. z czystych łusek kawy. 

Nawóz organiczny Kava zapewnia roślinom wszelkie potrzebne makro i mikroelementy, które działają dłużej i lepiej niż ich sztuczne odpowiedniki. Wsparcie w postaci fosforu, azotu i potasu, a także wapnia, magnezu, boru i żelaza wpływa korzystnie na roślinę i owoce, w które obrodzi. Możesz go dodawać nawet co dwa tygodnie, aby mieć pewność, że twojej uprawie niczego nie zabraknie.

Jak często podlewać uprawę?

Sam wysokiej jakości nawóz nie wystarczy, pomidory potrzebują też wody, którą należy dostarczać przez cały okres wzrostu. Jak więc uprawiać pomidory, by niczego im nie zabrakło? Nim pojawią się owoce zalecane jest obfite podlewanie nawet trzy razy w tygodniu. Taka ilość wody z łatwością przedostanie się do korzeni, które będą mocno trzymać całość w pionie. Gdy wystąpią owoce, trzeba zwiększyć częstotliwość, ale zmniejszyć ilość wody, w efekcie czego uzyskasz soczyste owoce. Pracę należy wykonywać bardzo starannie, tak aby nie moczyć nadziemnych części rośliny, a jedynie glebę.

Zapylanie pomidorów przez pszczoły

Jeśli uprawiasz swoje rośliny pod folią lub w szklarni, dobrze jest otwierać je w ciągu dnia i umożliwiać zapylanie owadom. Dodatkowo możesz też samodzielnie potrząsać kwiatami, co sprawi, że pyłek uniesie się w powietrze i pozwoli na prawidłowe zawiązywanie owoców. Jak jeszcze możesz wspierać uprawę pomidorów? Podwiązując je do wysokich tyczek za pomocą sznurka, dzięki czemu dojrzewające owoce nie wylądują na ziemi. Nie grozi im też zalanie w trakcie deszczu, a w słoneczne dni mają lepszy dostęp do źródła ciepłą. Samo zbieranie będzie też łatwiejsze.

Jak jeszcze możesz dbać o uprawę?

To jeszcze nie wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym jak uprawiać pomidory. Wraz z rozwojem rośliny należy bowiem usuwać dolne liście, zwłaszcza jeśli zauważysz, że pojawiają się na nich przebarwienia. Oznaczają one występowanie grzyba, który nie powinien się rozwinąć i przejść wyżej. Gdy owoce pomidorów będą już ukształtowane, wtedy należy zapewnić im dostęp do światła, usuwając osłaniające je liście. Słońce sprawi, że owoce nabiorą aromatu i będą jeszcze smaczniejsze.

Czas na zbiory

Gdy już wiesz jak uprawiać pomidory, by były soczyste, ważne jest też zebranie ich w odpowiednim czasie. Jest to możliwe pod koniec lipca i na początku sierpnia, aż do połowy października, kiedy to występują pierwsze przymrozki. Zrywaj owoce co 3-5 dni, a z pewnością będą odpowiednie w smaku. 

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.