×

Pyszne, granatowe owoce zawładnęły naszymi podniebieniami i teraz każdy chce je mieć w swoim ogrodzie. Ponieważ są słodsze niż jagody i nie rosną na niskich krzaczkach, uwielbiają je szczególnie dzieci. Ty także możesz zaopatrzyć się w sadzonki borówki amerykańskiej, która przyniesie Ci niezwykłe owoce. Sprawdź, kiedy sadzić borówki i jak o nie dbać, aby móc cieszyć się owocami przez wiele lat.

Borówka amerykańska króluje w Polsce

Borówka jest nie tylko łatwa w uprawie, lecz także wygląda niezwykle dekoracyjnie. Dlatego tak wiele osób decyduje się na umieszczenie jej w swoich ogrodach. Oczywiście słodkie owoce są głównym powodem, dla którego warto rozpocząć samodzielną uprawę. Do tego jednak niezbędna jest wiedza w temacie: kiedy i jak posadzić borówki oraz w jakiś sposób pielęgnować krzewy, by rok po roku wydawały nowe owoce. A warto się postarać, bo potrafią one to robić nawet przez 20 lat!

Klimat, w którym borówka czuje się najlepiej jest bardzo zbliżony do polskiego i to dlatego tak dobrze jej u nas. Wytrzymuje nawet siarczyste mrozy, a jej kwiaty nie dają się przymrozkom. Przybyła tutaj z Ameryki po drugiej wojnie światowej, a więc stosunkowo niedawno. Jednak jej popularność stale rośnie, na co wpływa łatwość uprawy. Wystarczy przygotować stanowisko, podlewać w okresach suszy oraz regularnie przycinać korony. W efekcie krzewy dają bardzo dużo smacznych owoców.

Gdzie sadzić borówki?

Warto to dobrze przemyśleć, bo kiedy posadzisz borówki, zostaną tam na co najmniej dwadzieścia lat. Wybieraj miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. 

Gleba, która ma przyjąć sadzonki, musi mieć kwaśny odczyn i zatrzymywać dużą ilość wilgoci. Z pewnością pomogą w tym nawozy organiczne przeznaczone do borówek. Na pierwsze owoce przyjdzie jeszcze trochę poczekać, bo krzewy potrzebują trzech lat, aby wydać pierwsze plony.

Wysokie borówki sadzi się w rzędach, z zachowaniem odległości: 1,5 m od krzaka, 3 m między rzędami. Jest to spowodowane silnym rozrostem rośliny, która potrzebuje przestrzeni, by wydawać dorodne owoce. 

Kiedy sadzić borówki?

Do posadzenia wybieraj tylko te krzewy, które mają już dwa lub trzy lata, a ich system korzeniowy jest dobrze rozbudowany. Nie może być mowy o żadnych chorobach, których efektem są plamy, przebarwienia, naloty na korzeniach i liściach. Gdy masz pewność, że Twoje rośliny są dobrej jakości, możesz posadzić borówki. Kiedy to zrobić najlepiej? Na przełomie marca i kwietnia lub września i października. Początkowo potrzebować będą dodatkowego wsparcia, dlatego koniecznie okryj je na zimę warstwą wyściółki.

Jak dbać o rośliny?

Gdy już wiesz, kiedy sadzić borówki, warto zapoznać się z podstawowymi, dość prostymi zasadami ich uprawy. Konieczne będą regularne podcięcia najsłabszych gałęzi i zbyt silnych odrostów. Rób to wczesną wiosną, pamiętając, że roślina powinna być dość zbita. Posadzone krzewy wyściel korą, która zatrzymuje wilgoć. Ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy, trzeba je regularnie i obficie podlewać. Pamiętaj o spulchnianiu i odchwaszczaniu ziemi, a także o odpowiednim nawozie, przeznaczonym do borówek amerykańskich. 

Dlaczego borówki potrzebują nawozu?

Borówki są mało wymagającą rośliną, ale jednak trzeba mieć na nie oko. Gdy zauważysz, że liście robią się fioletowe, brązowe i zwijają się do środka, to oznaka niedoboru potasu. Z kolei niedobór azotu objawi się małymi owocami, a krzew przestanie rosnąć. Podawanie wspomagających nawozów nie jest proste, bo gdy z nimi przesadzisz, roślina także zacznie chorować. Dlatego najlepszym wyborem są produkty sprawdzonych producentów, koniecznie ekologiczne.

Dzięki temu, że zastosujesz preparat organiczny marki Kava, dostarczysz roślinom niezbędnych składników pochodzenia naturalnego. A to nie wpłynie negatywnie na owoce, które przecież jedzą nawet małe dzieci. Nawóz Kava wzbogaci glebę w azot, fosfor i potas, a także wapń, magnez, żelazo i bor. Nie musisz stosować wielu różnych środków zgodnych z czasem wegetacji, bo tego rodzaju preparat sprawdzi się przez cały okres wzrostu oraz w trakcie spoczynku, po owocowaniu. Nawożenie wykonuj raz w miesiącu, zaczynając od wczesnej wiosny, utrzymując stale kwaśny odczyn gleby. 

Odmładzanie po 20 latach

Gdy już wiesz jak dbać i kiedy sadzić borówki, możesz cieszyć się pięknymi krzewami i dorodnymi owocami. Po dwudziestu latach wymagać one będą jeszcze jednego zabiegu, zwanego odmładzaniem. Pod koniec lutego trzeba ściąć wszystkie pędy, tuż przy samej ziemi, co pozwoli roślinie wypuścić nowe. Pojawią się one wiosną. Pozostaw tylko te najsilniejsze, bo to one po kolejnych dwóch latach wydadzą nowe owoce. Dzięki temu odzyskasz krzewy, które mogą tak rodzić borówki dla następnych pokoleń.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.