×

Ogród jest skarbem każdego miłośnika roślin. Bez względu na to, czy opiekujesz się niewielkim pasem zieleni przy zabudowie szeregowej, czy kilkuarowym ogrodem przy twoim domu na wsi, na pewno doceniasz piękno róż. Ich kolor, zapach i niezliczona wręcz ilość gatunków sprawiają, że są one wręcz obowiązkowym elementem każdego klombu, kwietnika czy dekoracji. Za pomocą tych kwiatów wyrazisz wdzięczność, wyznasz miłość i przeprosisz nawet za największe przewinienia. Ta roślina jest wręcz częścią naszej kultury i przewija się na uroczystościach rodzinnych, legendach i podaniach oraz w życiu codziennym. Jeśli po tym wstępie i ty zapragnąłeś odświeżyć swój ogród to w tekście poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie gdzie i kiedy sadzić róże.

Nie ma róży bez kolców - niektóre decyzje mogą zabić roślinę

W zależności od gatunku ten kwiat może mieć różne wymagania. Zwykle przyjmuje się, że stanowisko, w którym chcemy posadzić róże powinno być umiarkowane. Czyli nasłonecznione, ale bez przesady, z ziemią bogatą w próchnicę, wolne od przeciągów oraz co najważniejsze z pH gleby w zakresie 6-6,5. Niektóre rodzaje mogą mieć nieco odmienne preferencje, ale wszystkiego dowiesz się czytając opis i rozmawiając ze sprzedawcą

Kiedy sadzić róże?

Róże, jak większość roślin najlepiej sadzić wiosną i jesienią. Nie jest to odkrywcze stwierdzenie, po prostu rośliny w miesiącach umiarkowanych mogą spokojnie zbudować swój system korzeniowy by przetrwać zimę i lato. W zależności czy kupisz kwiaty z rosnące od początku w doniczce, czy takie, które są przed sprzedażą przesadzane możesz mieć nieco większe pole do popisu. Rośliny żyjące w jednym pojemniku od nasiona teoretycznie możesz posadzić w dowolnym miesiącu od kwietnia do listopada. Wiąże się to z tym, że mają one już rozbudowany rozbudowany system korzeniowy i potrzebują znacznie mniej opieki w przyjęciu się do nowej gleby. W innych przypadkach warto sadzić róże do ziemi w październiku. W tym miesiącu jest dobry czas na wzrost i zabezpieczenie się przed zimą. 

Czego absolutnie nie możesz zrobić z różą?

Róże potrzebują stałej opieki. Nieodpowiednie pH gleby, zbyt duża wilgotność albo warunki atmosferyczne odbiegające od normy mogą być dla niej śmiertelnym zagrożeniem. W związku z tym powinieneś ją odpowiednio nawozić, doskonałe do tego celu nadadzą się środki na bazie ziaren kawy. To powinno je wspomóc podczas wzrostu i na pewno pozwoli zbudować odporny system korzeniowy.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.