×

Wkładasz w codzienną pielęgnację roślin całe swoje serce, a uciążliwe szkodniki cały czas atakują Twoje uprawy? Mszyce potrafią dać się we znaki, a ich zwalczanie często pochłania wiele energii i pieniędzy. Istnieje szereg sposobów na odparcie ataku pasożytów, jednak wiele z nich jest oparte na gotowych, sztucznych preparatach, które mogą niekorzystnie wpływać na glebę. Jakie są domowe sposoby na mszyce? Poznaj proste i praktyczne porady! 

Domowe sposoby na mszyce – postaw na ekologiczne metody 

Czy wiesz, że nagminne stosowanie mieszanek chemicznych znacznie osłabia kondycję zarówno roślin, jak i gleby? Jeżeli nie chcesz ingerować w jej strukturę i naruszać dobrych warunków wzrostu upraw, warto zdecydować się na typowo ekologiczne metody na walkę z problematycznymi szkodnikami. Domowe sposoby na mszyce są w pełni bezpieczne dla Twoich grządek, a dodatkową zaletą, która przemawia za ich wyborem, jest niski koszt. Dzięki samodzielnie przygotowanym środkom na bazie naturalnych, a tym samym biodegradowalnych składników, nie ucierpi ani gleba, ani rośliny.

Wykorzystaj rośliny, czyli domowe sposoby na mszyce

Jeśli zależy Ci na perfekcyjnych uprawach, które nie będą przyciągały uwagi mszyc, spróbuj posadzić rośliny, które posiadają właściwości odstraszające pasożyty. Jednym z takich gatunków okaże się lawenda i mięta, ale również czosnek lub cebula. Takie dodatki najlepiej rozmieścić pomiędzy konkretnymi grządkami.

Jeżeli mimo wprowadzenia powyższego zabiegu mszyce w dalszym ciągu atakują, warto zrobić proste mieszanki na bazie wymienionych składników. Jakie domowe sposoby na mszyce możesz przygotować własnoręcznie? Idealnym rozwiązaniem będzie preparat z czosnku. W tym celu 200 g nasion należy zalać 10 l wody i zostawić na dobę. Możesz zastosować też wywar – powstały wyciąg gotuj przez 20 minut. Podobnie stosuje się również wyciąg i wywar z cebuli oraz mniszka lekarskiego.

Pijesz kawę? Poznaj domowe sposoby na mszyce! 

Dla fanów aromatycznej fusiastej kawy, a jednocześnie dla miłośników ogrodowych upraw szczególnie zaskakująca będzie informacja, że fusy z kawy można potraktować jako odstraszacz szkodników! Żeby pozbyć się uporczywych pasożytów, które oblepiają rośliny, wystarczy przygotować prosty roztwór z kawowych fusów oraz cebuli lub czosnku, by zadziałać na mszyce bakteriobójczo. Jak tym domowym sposobem wyeliminować mszyce? Wymieszaj dwie łyżeczki fusów z dwoma szklankami przegotowanej wody. Całość połącz z sokiem z cebuli bądź czosnku. Teraz pozostaje tylko opryskać całą zainfekowaną roślinę powstałą mieszanką i czekać na pozytywne efekty zabiegu!

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.